zabytek
Fotografie
Ładuję zdjęcia z serwisu Flickr
Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem, fot. K. Schubert MIK 2019
XXII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Brzmi dobrze
Krakowska Skałka należy do tych miejsc na mapie Polski, które zawsze mocno oddziaływały na dzieje całego narodu. Składa się na to jej pradawny rodowód – pierwsze osadnictwo na tym terenie datuje się na dwa tysiące lat przed naszą erą, a badania archeologiczne wskazują na istnienie tu obronnego grodziska już około V wieku, później, około XI wieku, także romańskiej świątyni – a także nadzwyczajność tego miejsca: miało tu przecież dojść do męczeńskiej śmierci biskupa krakowskiego Stanisława ze Szczepanowa z rąk króla Bolesława Śmiałego w 1079 roku, o czym wspominają pierwsi kronikarze. Zajście to stało się początkiem kultu jednego z pierwszych patronów chrześcijańskiej Polski. W późniejszych stuleciach kult ten był podtrzymywany przez pielgrzymowanie na Skałkę, do świętego Stanisława – kolejnych królów, możnowładców i duchownych wraz z ludem.
Kanonik krakowski Jan Długosz, autor Żywotu św. Stanisława, a jednocześnie fundator kościoła, w trosce o podupadające w XV wieku sanktuarium postanowił powierzyć to miejsce opiece braci paulinów. Pełna nazwa tego zakonu brzmi: Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae, czyli Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika (święty Paweł z Teb żył w południowym Egipcie na przełomie III i IV wieku). Zakon pauliński powstał w okolicach miasta Pécs na Węgrzech około XIII wieku. Za założyciela zakonu uważa się bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, który pod wpływem objawienia założył na górze Pilis klasztor św. Krzyża (Pilisszentkereszt), gdzie wraz ze współbraćmi zaczął żyć według wzoru wyznaczonego przez pustelnika Pawła.
Paulini dotarli do Polski w 1382 roku, obierając sobie jako siedzibę Jasną Górę. Długosz sprowadził ich stamtąd do Krakowa w 1472 roku. Na Skałce powstał wówczas gotycki kościół pod wezwaniem św. św. Michała Archanioła i Stanisława Biskupa, który przetrwał do 1733 roku, kiedy zdewastowaną świątynię rozebrano. Budowę nowego kościoła pod tym samym wezwaniem rozpoczęto na podstawie planów Antoniego Gerharda Müntzera z Brzegu, a dokończono pod kierunkiem królewskiego architekta Antoniego Solariego, który częściowo zmienił pierwotny projekt.
W sylwecie kościoła dominują dwie wieże, nakryte barokowymi hełmami. Flankują pięknie zakomponowaną fasadę świątyni, z centralnie umieszczonym wejściem, do którego wiodą dwubiegowe schody. Skałeczny kościół jest trójnawową bazyliką, zbudowaną na planie prostokąta i przykrytą sklepieniem kolebkowym z lunetami. Nawa główna jest tej samej szerokości co prezbiterium, przy którym od południa mieści się dawny skarbiec (obecnie muzeum) i biblioteka (nad skarbcem), a od północy – zakrystia i oratorium zakonne.
W ołtarzu głównym, ozdobionym rzeźbami aniołów oraz stiukową glorią, znajduje się przedstawienie św. Michała Archanioła strącającego Lucyfera, pędzla Tadeusza Kuntzego. Autorami bogatej dekoracji stiukowej oraz rzeźb są Wojciech Rojowski oraz Jan Jerzy Lehnert z Opawy. Rojowski wykonał także barokowo-rokokową ambonę. Naśladująca barokowe malowidła polichromia wnętrza pochodzi z końca XIX wieku, kiedy staraniem ówczesnego przeora o. Ambrożego Federowicza przeprowadzono remont świątyni. Z tego czasu pochodzą również neobarokowe stalle projektu Karola Knausa, zdobione scenami z historii obrony Jasnej Góry przed Szwedami.
Budynek samego klasztoru, nawiązujący formą do włoskiego typu renesansowych zamków, zbudowano wcześniej niż kościół, bo w drugiej połowie XVII wieku, na zrębach wcześniejszej gotyckiej budowli. Jednym z budowniczych był Jan Zaor, kazimierski murator.
Wejście do klasztoru prowadzi przez portal, który zdobi herb zakonu paulinów: kruk z bochenkiem chleba, dwa lwy i palma. Na dziedzińcu przed kościołem warto zwrócić uwagę na sadzawkę św. Stanisława z XVII-wiecznym kamiennym ogrodzeniem.
Architektoniczne założenie klasztorne malowniczo otaczają ogrody, niegdyś bogate w drzewa owocowe i warzywniaki. W latach 30. XX wieku w części ogrodu wybudowano funkcjonalistyczny budynek juwenatu, czyli szkoły kształcącej kandydatów do zakonu. Autorem projektu był znany krakowski architekt, Adolf Szyszko-Bohusz.
Kościół Na Skałce jest drugim – obok Wawelu – miejscem spoczynku słynnych Polaków. Autorem zrealizowanego w latach 1876–1880 (w związku z obchodami 400-lecia śmierci pochowanego w 1480 roku na Skałce Jana Długosza) projektu wydrążonych w skale pod tarasem podziemi, czyli Krypty Zasłużonych, był Teofil Żebrawski. Odtąd pochowano tu wiele cenionych postaci życia publicznego, między innymi Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Karola Szymanowskiego, Czesława Miłosza.
Bracia w bieli
Na założenie klasztorne krakowskich paulinów na Skałce składa się kilka świetnych architektonicznie budynków powstałych w różnych epokach: odnajdziemy tu wybudowany w renesansowym stylu klasztor, barokowy kościół z piękną biblioteką, a także przebudowaną w XIX wieku bramę wjazdową i modernistyczne seminarium duchowne wzniesione w latach 30. XX wieku. Do tych miejsc wejdziemy z kamerą, by opowiedzieć o krzątających się w tym miejscu już od XV wieku zakonnikach odzianych w charakterystyczne białe habity. Zwiedzanie będzie też okazją do opowiedzenia o barokowej muzyce z kręgu dynastii Wazów tworzonej przez pierwsze zawodowe kapele na potrzeby dworu królewskiego. Muzyce, która dotarła także na Skałkę. Opowieści będą snuli: Jakub Puchalski (muzykolog i historyk sztuki), Michał Wiśniewski (historyk sztuki) oraz paulin, o. Grzegorz Prus (historyk).
Film zrealizowany w ramach XXII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.
Jan Dominik, Sawicki Witold, Bibliografia ilustrująca życie i kult świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, Rzym 1953, Nasza Przeszłość, T. 6 : 1957, s. 406 – 412
Jerzy Gadomski, Gotyckie malarstwo tablicowe Małopolski 1500 – 1540, Warszawa, Kraków, 1995
Izabella Rejduch–Samkowa i Jan Samek, Katalog zabytków sztuki. Tom IV: Miasto Kraków, cz. V Kazimierz, Stradom. Kościoły i klasztory, (cz.1: Tekst, cz.2: Ilustracje), Warszawa, 1994
Michał Rożek, Wawel i Skałka: panteony polskie, Wrocław, 1995
Michał Rożek, Skałka i groby zasłużonych, Warszawa, 1982
Michał Rożek, Panteon narodowy na Skałce, Częstochowa, Kraków, 2003
Michał Rożek, Kraków: Stare Miasto z Wawelem, Kazimierz i Stradom, Warszawa, 1991
Michalina Janoszanka, Skałka, na podstawie pracy Józefa Muczkowskiego, Poznań, 1927
Jan Mazur, Skałka- kościół i klasztor paulinów w Krakowie, Kraków, 1999
Józef Muczkowski, Skałka, Kraków, 1897
Andrzej Nazar, Tajemnice krakowskich budowli, Kraków, 2009
Ludwik Kaszowski, Skałka- sanktuarium i Panteon Narodu: 750-lecie kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Kraków, 2003
Izabella Rejduch-Samkowa, Jan Samek, Katalog zabytków sztuki w Polsce, T. IV, cz. V: Kazimierz i Stradom. Kościoły i klasztory, Warszawa, 1994
Franciszek Klein, Barokowe kościoły Krakowa, Rocznik Krakowski, T. XV (15): 1913, s. 97-204
Michał Rożek, Barbara Gondkowa, Leksykon kościołów Krakowa, Kraków, 2003
Michał Rożek, Przewodnik po zabytkach i kulturze Krakowa, Warszawa, Kraków, 1993
Michał Rożek, Kraków: przewodnik historyczny, Wrocław, 1997
Bogusław Michalec, Kraków. Przewodnik ilustrowany, Bielsko-Biała, 2004
Jan K. Ostrowski, Kraków, Warszawa, 1992
Tadeusz Dobrowolski, Sztuka Krakowa, Kraków, 1978
Michał Rożek, Przewodnik po zabytkach i kulturze Krakowa, Warszawa, Kraków, 2000
Michał Rożek, Zwiedzamy Kraków: przewodnik turystyczny, Warszawa, Kraków, 1989
Michał Rożek, Przewodnik po zabytkach i kulturze Krakowa, Warszawa, Kraków, 1997
Michał Rożek, Przewodnik po zabytkach i kulturze Krakowa, Warszawa, Kraków, 1993
Leszek Ludwikowski, Kraków i okolice : przewodnik, Warszawa, 1991
Jerzy Gadomski, Malarstwo tablicowe w Małopolsce, Malarstwo gotyckie w Polsce. Synteza, T. II, cz. 3 Dziejów Sztuki Polskiej, red. Adam S. Labuda, Krystyna Secomska, Warszawa, 2004
Zygmunt Jerzy Łoziński, Pomniki sztuki w Polsce, T.1 : Małopolska, Warszawa, 1985
Karol Estreicher, Kraków. Przewodnik dla zwiedzających miasto i jego okolice, Kraków, 1938
Karol Estreicher, Kraków. Przewodnik dla zwiedzających miasto i jego okolice, Kraków, 1989
Tadeusz Chrzanowski, Sztuka w Polsce Piastów i Jagiellonów. Zarys dziejów, Warszawa, 1993
ograniczona dostępność
adres: ul. Skałeczna 15, Kraków
gmina: Kraków
powiat: Kraków
gospodarz: Klasztor Ojców Paulinów w Krakowie Na Skałce
www: http://www.skalka.paulini.pl/
e-mail: [email protected]
telefon: 12 619 09 00, 12 421 72 44