Myśląc o zabytkach, zazwyczaj wyobrażamy sobie ich pokruszone z upływem czasem mury. Odpadły tu i ówdzie tynk. Wnętrza bogate w ozdoby, ale pokryte kurzem i patyną. Albo jeszcze inaczej – pachnące świeżością dopiero co położonych farb i oheblowanych desek wille z zadbanymi ogródkami. A może jawią się nam jako drewniane kościoły i cerkwie pełne kolorowych polichromii jak orientalne puzdereczka? Stoimy i podziwiamy je w ciszy…
Jakub Puchalski, autor nowej książki towarzyszącej XXII edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, chce nam opowiedzieć o tym, co chyba najtrudniejsze do wyobrażenia – jaka muzyka, przerywana antraktami ciszy, wypełniała te wnętrza. Kto ją tworzył? Kto jej słuchał? I wreszcie – kto wymyślił, by ją w czymś zamknąć, utrwalić na zawsze, dla wszystkich?
Bo muzyka – jak przekonuje autor – pozwala nam spojrzeć na historię nieco inaczej. Ona cały czas trwa, najwyżej my jej nie słyszymy.
Zajrzyj, przeczytaj, posłuchaj! Brzmi dobrze.
Jakub Puchalski – historyk sztuki, krytyk muzyczny, autor audycji w Polskim Radiu Chopin, współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i czasopism poświęconych muzyce klasycznej. Z urodzenia wrocławianin, od ponad dwudziestu lat związany z Krakowem.
Czego słuchaliśmy, przygotowując tę edycję Dni Dziedzictwa? Podczas pisania książki i realizacji filmów? Oto nasza playlista: https://2020.dnidziedzictwa.pl/muzyka-2020/
Książka w wersji papierowej jest dostępna w sekretariacie Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie.