przeskocz do treści
J. Kornhauser, Wolność krzepi (Dni Dziedzictwa 2018)

 

Tą książką Jakub Kornhauser zabiera nas w podróż, jaka dotąd nam się nie przydarzyła. Przedzieramy się z nim przez gąszcz językowych zakrętasów, niczym pod mikroskopem bystrym okiem przyglądamy się ludzkim historiom, które prędzej czy później odnajdują swoje paralele w literaturze, czy filmie. I tylko kątem oka zauważamy jak gdzieś z boku przesuwają się jeden po drugim krajobrazy. Raz szybko, bo właśnie suniemy na rowerze do dolinki, innym znów razem mozolnie, gdy pedałujemy pod górkę. Mylą się nam już czasy. To mijamy miasta z ich stojącymi na baczność kominami, rytmicznymi układami fasad rozbudowujących się gmachów i kamienic, sunącymi pędem automobilami. To wsie, w których cicho przycupnęły kościoły i chałupy, z wolna przesuwają się furmanki. Ale Autor zachęca nas do tego, by bacznie przyglądać się każdemu metrowi pokonywanej trasy. Wypatrywać legowiska lisa i psotnych działań wiewiórek, nasłuchiwać czarciego chichotu dzięcioła zielonego, by nie prześlepić kozibrodu ni rzepienia, ostrożnia ni ukwapu, żeniszka ni dzianwy, by zapuścić się „w malinowe chruśniaki i łąki rajgrasowo-trzęślicowe, w siedliska borowe w wariancie sosnowo-dębowym, w wierzbowe zarośla, gdzie szafran spiski uśmiecha się sekretniej niż sama Gioconda.”

Jakub Kornhauser – poeta, tłumacz, eseista i literaturoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tomik prozy poetyckiej Drożdżownia w 2015 roku. Ostatnio wydał monografię Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje (2017). Rowerzysta, szaradzista i taternik.


Nakład papierowy wyczerpany, książka dostępna tylko w wersji elektronicznej.

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.