zabytek
Polecamy artykuł
Fotografie
Ładuję zdjęcia z serwisu Flickr
Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem, fot. K. Schubert MIK 2019
XXII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Brzmi dobrze
Zbudowana pod koniec XIX wieku przez Józefa Kasprusia-Stocha willa Atma była typową podhalańską chałupą. Parterowy budynek przykryty dwuspadowym dachem ozdabiały od frontu ganek i odkryta weranda. Te dwa elementy architektoniczne wskazują, że willa przeznaczona była także pod wynajem dla turystów.
Sam budowniczy i właściciel Atmy pracował jako snycerz przy powstawaniu pierwszej willi w stylu zakopiańskim – Koliby. Styl ten, stworzony przez Stanisława Witkiewicza, opierał się na budownictwie górali podhalańskich i zawierał teoretyczne podstawy pierwszego narodowego stylu w architekturze. W 1926 roku Atma została przebudowana do obecnej formy architektonicznej – podhalańska chałupa przekształciła się w willę w stylu zakopiańskim. Budynek został rozbudowany o piętro, wprowadzono też szereg udogodnień – kanalizację, prąd elektryczny, do wnętrza wstawiono piece. Pensjonat Józefa Kasprusia-Stocha zyskał także niecodzienną nazwę, którą zawdzięcza nieznanym z imienia i nazwiska letnikom. Ochrzcili oni willę pochodzącym z sanskrytu słowem ātman, oznaczającym duszę.
Szczególnie ważny okres w dziejach Atmy rozpoczął się w 1930 roku, kiedy wynajął ją Karol Szymanowski. Pierwszy raz odwiedził willę już siedem lat wcześniej jako gość na weselu Zofii Stochówny (córki Józefa Kasprusia-Stocha) ze Stanisławem Walczakiem. Pogarszający się stan zdrowia kompozytora sprawił, że postanowił osiąść w Zakopanem na dłużej. Atma była domem Szymanowskiego przez pięć lat. Tu stworzył swoje ostatnie utwory, tu przyjmował licznych przyjaciół – Jarosława Iwaszkiewicza, Zofię Nałkowską, Artura Rubinsteina, Antoniego Słonimskiego, Juliana Tuwima. Pomieszkiwały tu czasem także siostry kompozytora, Stanisława i Zofia wraz z córką Krystyną Grzybowską, zwana Kicią.
Pierwszy raz pomysł stworzenia w Atmie muzeum poświęconego Szymanowskiemu wysunął kompozytor Michał Kondracki już w 1937 roku. Inicjatywę tę podjęła po wojnie również siostrzenica Karola Szymanowskiego, wspomniana Kicia. W 1967 roku na łamach „Życia Warszawy” ukazał się artykuł Kto zajmie się Atmą? krytyka muzycznego Zdzisława Sierpińskiego. Publikacja wywołała duży oddźwięk. W sprawę zaangażował się Jerzy Waldorff, który utworzył społeczny komitet na rzecz wykupienia willi. Z całego kraju zaczęły napływać datki na ten cel. W 1972 roku Warszawskie Towarzystwo Muzyczne wykupiło dom i parcelę od Zofii Walczakowej – tej samej, na której weselu pół wieku wcześniej gościł Karol Szymanowski.
Dwa lata później Atma przekazana została Muzeum Narodowemu w Krakowie, a jej oficjalne otwarcie nastąpiło 6 marca 1976 roku. Podczas remontu przywrócony został niemal identyczny jak za czasów kompozytora układ pomieszczeń. Ekspozycję wzbogaciły pamiątki ofiarowane muzeum przez siostrzenicę Szymanowskiego. I tak drewniana willa przy ulicy Kasprusie stała się jedynym na świecie biograficznym muzeum poświęconym życiu i twórczości Karola Szymanowskiego.
Miejsce do życia
W zakopiańskiej willi Atma mieści się jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Ten typowy pensjonat w stylu zakopiańskim był świadkiem jego pasji tworzenia, spotkań z przyjaciółmi, zachwytów i zwątpień. Jedynym miejscem, które u schyłku życia Szymanowski nazywał domem. O tym niezwykłym miejscu, o fascynacji muzyką Podhala i gościach odwiedzających Atmę opowie kierowniczka muzeum Agnieszka Gąsienica-Giewont. Filmową opowieść wzbogacą utwory powstałe w Atmie – pieśni kurpiowskie w wykonaniu Cracow Singers.
Film zrealizowany w ramach XXII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.
Adolf Chybiński, Szymanowski a Podhale, PWM, 1977
Krystyna Dąbrowska, Karol z Atmy, MNK 2006
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi “Atma” w Zakopanem, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2017
Maciej Pinkwart, Lidia Długołęcka-Pinkwart, Zakopane. Przewodnik historyczny, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała
Maciej Pinkwart, Stara Atma, Nowy Targ 2017
Maciej Pinkwart, Zakopiańskim szlakiem Szymanowskiego, Wydawnictwo PTTK „Kraj”
https://culture.pl/pl/dzielo/
http://www.karolszymanowski.
dostępny
adres: ul. Kasprusie 19, Zakopane
gmina: Zakopane
powiat: tatrzański
gospodarz: Muzeum Narodowe w Krakowie
www: https://mnk.pl/oddzial/muzeum-karola-szymanowskiego
e-mail: [email protected]
telefon: 18 202 00 40