przeskocz do treści

Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem, fot. K. Schubert MIK 2019

Miejsce do życia

W zakopiańskiej willi Atma mieści się jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego. Ten typowy pensjonat w stylu zakopiańskim stał się domem wybitnego kompozytora u schyłku jego życia. Był świadkiem jego pasji tworzenia, spotkań z przyjaciółmi, zachwytów i zwątpień. Miejscem, które dorosły Szymanowski jako jedyne nazywał domem.

Szymanowski bywał w Zakopanem wielokrotnie, początkowo głównie z powodów zdrowotnych – od dziecka chorował na gruźlicę. Z czasem napisze, że w Zakopanem „odnalazł siebie”. Tutaj znalazł też atmosferę potrzebną do pracy i inspirację płynącą z muzyki Podhala. Szczególnym źródłem natchnienia były dla niego wesela góralskie. Uczestniczył w nich chętnie, a potem pracował nieprzerwanie przez kilka dni.

Muzeum K. Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, fot. K. Schubert MIK 2019 ©

Atma była domem otwartym. Pomieszkiwały tu siostry i siostrzenica Szymanowskiego, odwiedzali go liczni przyjaciele. W 1935 roku kompozytor gościł w Atmie choreografa i tancerza Serge’a Lifara. Przygotowując się do scenicznej realizacji Harnasi, francuski artysta chciał zapoznać się z tańcami górali podhalańskich, ich folklorem i tradycją. Efekty tego spotkania mogła podziwiać rok później publiczność Opery Paryskiej. Premiera baletu Harnasie była największym triumfem Szymanowskiego za jego życia.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, fot. K. Schubert MIK 2019

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.